Osoby niepełnosprawne ruchowo mają duże kłopoty z najprostszymi zadaniami. Największy kłopot materializuje się w łazience i przedpokoju. Czy da się z dobrym skutkiem pokonać przeszkody, by Twój bliski z niesprawnością ruchową mógł bez problemu wykonywać toaletę?
Wybierz poszerzenie przestrzeni i sprawdzone detale
Na początku powinieneś wypunktować najważniejsze zadania łazienki dla człowieka z niepełnosprawnością. Trzeba stworzyć w łazience warunki do swobodnego poruszania się lub manewrowania, przez co potrzeba w niej więcej metrów. Naturalnie nie chodzi tu o ogromną przestrzeń, ale o wystarczającą ilość miejsca na swobodne kierowanie wózkiem. Krąg wolnej powierzchni musi liczyć co najmniej 1,5 m. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z większych progów i standardowych wejść. Ceramika sanitarna musi zostać założona na odpowiednim poziomie, czyli na wysokości fotela wózka. Warto również przekonać się do specjalistycznych nakładek na sedes dla ułatwienia siadania. Równie istotna jest okolica natrysku, która musi być komfortowa i ergonomiczna. Lepiej zamówić prysznic typu walk in, rezygnując z brodzika. Gdybyś chciał go użyć, wtedy trzeba usytuować go na równi z posadzką.
Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych ułatwiają codzienną egzystencję
Ciężko urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych bez specjalnych poręczy. Standardowo zakłada się je koło umywalki, toalety oraz drzwi. W miejscu do kąpieli takie konstrukcje są potrzebne pod natryskiem i w rejonie wanny. Zapamiętaj wymiary - przy umywalce uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny być montowane po bokach z dystansem 40-45 cm od osi konstrukcji. Ponadto parametry wysokości tych elementów mają 80-85 cm od podłogi do najwyższego punktu uchwytu.
Uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych muszą pojawić się również w strefie WC. Tu również zawiesza się je na prostpadłej ścianie. Mają postać prostego uchwytu lub są wygięte w L, co jest bardziej preferowane. Co do wymiarów są one takie przy umywalce. Gdy toaleta jest bliżej środka, wówczas będą potrzebne szersze uchwyty montowane na tylnej ścianie 30-35 cm od osi WC.
Projektowanie łazienki dla niepełnosprawnych można powierzyć fachowcowi lub wykonać we własym zakresie. To nie będzie trudne, pod warunkiem że zachowa się wytyczne odnośnie funkcjonalności. Naturalnie warto pamiętać o ciekawych i przydatnych drobiazgach, takich jak kwiaty, organizery na drobiazgi czy tekstylia łazienkowe. Każdy drobiazg, pomagający lepiej działać osobie niepełnosprawnej w łazience, ma bardzo duże znaczenie.